Zdradzę Ci sekret jak przetrwać, gdy zostajesz mamą bliźniaków

17.12.2019 | BLOG, DZIECKO, MATKA

Jak przetrwać macierzyństwo, kiedy zostajesz mamą Bliźniaków.

Wystarczy, że wprowadzisz w życie kilka zasad, a okaże się, że bliźniaki wcale nie są takie straszne.

Przekażę Ci teraz kilka prostych rad od innych, wprawionych już mam wieloraków.

Po pierwsze synchronizacja. To najczęściej powtarzane słowo przy bliźniakach. Wiadomym jest, że dzieci kochają rytm dnia. Jednak zdradzę Ci sekret, że my bliźniacze mamy kochamy go jeszcze bardziej. Stałe pory karmienia, spacerów, kąpieli nadadzą Ci taki rytm, że spokojnie będziesz w stanie wygospodarować czas dla siebie, a sama się za chwilę przekonasz, że będzie on Ci bardzo potrzebny.

Jeśli nie wypracujesz stałych pór i pewnych rytuałów może Ci być naprawdę bardzo ciężko.
Planuj i organizuj, to bardzo ułatwi Ci funkcjonowanie z bliźniakami, jednak pamiętaj o pokorze i cierpliwości, nie zawsze wszystkie plany da się zrealizować zwłaszcza właśnie przy bliźniakach.

Karmienie – chyba najtrudniejszy element, dla niektórych bliźniaczych mam. Wiedz, że spokojnie możesz wykarmić dwoje dzieci swoim mlekiem i osobiście znam mamy, które karmiły piersią bliźniaki nawet ponad 3 lata. Początki bywają czasem bardzo trudne, nie poddawaj się. Musisz wiedzieć, że bliźniaki to często wcześniaki, które nie mają jeszcze wykształconej umiejętności ssania, muszą się tego nauczyć. Daj sobie i im czas. Nie poddawaj się i trenuj. Przystawiaj maluchy na początku co 3 godziny, możesz to robić na przemiennie lub oba na raz, jak będzie Ci wygodniej. Bardzo pomocne są poduszki do karmienia, specjalnie stworzone dla bliźniaków. Jeżeli nie wyjdzie dokarm butelką, spróbuj znowu za trzy godziny. Musisz być w tym działaniu konsekwentna, cierpliwa i wytrwała. Świetnie sprawdzają się przy bliźniakach podwójne laktatory, bardzo zaoszczędzają czas, jeżeli jednak masz problemy z laktacją i potrzebujesz ją rozkręcić zdecydowanie polecam ściąganie naprzemienne metodą 7, 5, 3 (czyli najpierw ściągasz po 7 minut z każdej piersi, potem po 5 i po 3 i robisz to naprzemiennie raz lewa, raz prawa pierś). Pamiętaj wszystko przychodzi z czasem. Jeżeli jednak z jakiś powodów nie dasz rady wykarmić dzieci własnym mlekiem, nie przejmuj się. Wile dzieci wychowało się na mleku modyfikowanym i prawidłowo się rozwijają. Nie miej wyrzutów sumienia, nie frustruj się i nie obwiniaj. Wybierz mleko modyfikowane i staraj się używać jednej marki, dopasowywując je oczywiście do wieku dzieci. Warto też w trudnych momentach odwiedzić poradnię laktacyjną.

Na początku korzystaj z tabeli i notuj, które dziecko, o której i ile zjadło, kiedy się wypróżniało i jakie ewentualnie przyjmowało leki. Przy więcej niż jednym dziecku łatwo się pomylić i taka kartka na lodówce nie raz uratuje Ci życie.

Tak jak wspominałam często bliźniaki to wcześniaki, które wymagają częstszych kontroli u pediatrów, a także wizyt u specjalistów takich jak neurolog, okulista, audiolog, kardiolog, ortopeda, psycholog, lekarz rehabilitacji. Warto też od pierwszych dni życia, chodzić z wcześniakami na zajęcia z fizjoterapeutą. Bliźniaki mają często różne asymetrie, które są konsekwencją dzielenia brzucha z rodzeństwem, dlatego nie zapominaj o rehabilitacji.

Jako mama musisz wiedzieć, że bliźniaki to nie jest jeden twór tylko dwoje zupełnie różnych małych ludzi. W bardzo krótkim czasie zorientujesz się, że wiele je dzieli, mimo, że mogą wyglądać jak dwie krople wody, a Ty musisz stać na straży dbania o ich indywidualny rozwój. Szczerze jak dzieci trochę podrosną nie polecam ubierać ich tak samo i zawsze zwracać się do nich jako do pojedynczych jednostek a nie bliźniaków. Musisz dbać o to, by nie czuły się jak jeden organizm, tylko dwoje zupełnie innych dzieci. To bardzo ważne. Nie porównuj ich również i pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i pewne rzeczy może osiągać w zupełnie innym czasie niż inne, nawet jak mam siostrę czy brata bliźniaka.

Nie zapominaj o sobie. Bliźniaki wymagają bez wątpienia większej ilości pracy i energii niż jedno dziecko. Koniecznie dbaj o prawidłowe jedzenie i sen. Korzystaj z odpoczynku kiedy się tylko da. Bałagan w domu, czy nie uprasowane ubrania naprawdę na początku powinny stracić na ważności względem Twojego wytchnienia. Perfekcjonizm nie jest pożądany. Nie bój się prosić o pomoc, angażuj tatę dzieci, on tak samo jak Ty może być świetnym opiekunem i na pewno da radę, tylko Ty musisz mu na to pozwolić.

Korzystaj też z pomocy oferowanej przez bliskich i dalszych. Ona naprawdę jest nieoceniona. Jednak jeśli chodzi o własne dzieci i „wszechwiedzących doradców”, ufaj swojej intuicji, jesteś mamą i znasz dzieci najlepiej ze wszystkich i wiesz co dla niech najlepsze.
Nie zapominaj, że ciąża bliźniacza dla kobiety jest ogromnym obciążeniem. Gospodarka hormonalna bywa mocno zachwiana. Koniecznie zrób badania nie tylko podstawowe, ale skontroluj szczególnie właśnie hormony i insulinę jakiś czas po porodzie. Nie zapomnij także o wizycie u kobiecego fizjoterapeuty. Dolegliwości, które często towarzyszą bliźniaczym mamą to rozstęp mięśnia prostego brzucha, przepuklina kresy białej czy zrosty po cesarskim cięciu. Nie bagatelizuj tego i nie odkładaj na później.

Jak przyjdą gorsze dni, pozwól sobie na płacz i odreagowanie. Pamiętaj, że w ciąży bliźniaczej hormony wzrastają w dużo większym stopniu, niż w ciąży pojedynczej. Wahania nastrojów po prostu nam towarzyszą. Zostaw dzieci z tatą lub kimś innym i spraw sobie przyjemność, może być to nawet spacer. Nie frustruj się też płaczem dzieci, jeżeli zajmujesz się jednym dzieckiem np. je przewijasz, a drugie w tym czasie płacze, skończ to co robisz i potem je uspokój. Nie denerwuj się, bo dzieci to bardzo wyczuwają i u nich wzrasta napięcie. Co jeszcze bardziej frustruje Ciebie i spirala się nakręca. Bardzo szybko nauczysz się jaki płacz co oznacza i będziesz umiała na to reagować. Na początku dzieci właśnie przez płacz komunikują się, czasami płaczą zupełnie bez powodu. Zapoznaj się też z terminem „purple crying”. Nie zapominaj o aktywności fizycznej, ona poprawi nie tylko Twój wygląd, ale i samopoczucie. A gdy będzie to spacer świetnie wpłynie na Ciebie, a także i na dzieci.
Przy bliźniakach warto wypracować usypianie w łóżeczku lub w wózku. Jak nauczysz dzieci zasypiać na rękach może być Ci bardzo ciężko, gdy dwójkę będzie trzeb usypiać w jednym momencie.
W miarę możliwości używaj sprzętu, który uprości Twoje życie jak zmywarka, suszarka do ubrań czy odkurzacz samo sprzątający, ale też tego dla dzieci jak leżaczki, foteliki do karmienia czy kojec.

Pamiętaj początki bywają bardzo trudne, ale też są cudownym okresem w Twoim życiu. Dzieci bardzo szybko rosną i nim się obejrzysz będą już chodziły do przedszkola. Delektuj się chwilami kiedy są małe i takie słodkie, pielęgnuj ten czas. Rób dużo zdjęć i filmów na pamiątkę. Mimo, że nie raz zapłaczesz z bezradności i uwiązania macierzyństwem, uwierz mi na słowo nie raz jeszcze w przyszłości zatęsknisz za tym czasem. Odkrywaj jak cudowna więź łączy bliźniaki.  Powodzenia, na pewno dasz radę. Zawsze możesz dołączyć do mojej grupy na facebooku i znaleźć tam wsparcie innych bliźniaczych mam.

Ewa Frej – mama dwóch par bliźniąt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie wpisy
suszarka bębnowa candy rapido pro
28.11.2023 |

Dawniej fanaberia, dziś konieczność. Recenzja suszarki RapidO PRO

Dawniej fanaberia, dziś konieczność. Recenzja suszarki RapidO PRO – Pralka skończyła prać, czy może ktoś rozwiesić ubrania. – Ja właśnie wychodzę, już nie zdążę. – Kochanie, chętnie bym pomógł, ale muszę skończyć projekt. – Ja rozwieszałam ostatnio, niech teraz zrobi to ktoś inny! I znowu wypadło na mnie, i znowu ucieknie mi 20 minut z […]

domowe obowiązki
25.06.2023 |

Obowiązki domowe dziecka. Jak je dopasować do wieku?

     Pewnie nie raz zastanawiałaś się jak to jest z tymi obowiązkami dla dzieci? Przydzielać je? Ile? Jakie? Od kiedy?      Ja jestem zdania, że przydzielać i robić to od samego początku. Dlaczego? Po pierwsze, dzieci uwielbiają naśladować dorosłych. Lubią uczestniczyć we wszystkim co oni robią. Jest to świetny moment, by w naturalny […]

 • Cześć

  Nazywam się Ewa Frej.
  Chcę pokazać Ci, że nawet przy szóstce dzieci, można być aktywną zawodowo kobietą, realizować się i spełniać swoje marzenia. Wszystko to kwestia nastawienia i dobrej organizacji. Łamię stereotypy matki polki wielodzietnej. Dzielę się swoim doświadczeniem w tej materii, pokazuję jak można uelastycznić dobę i być szczęśliwą matką i spełnioną kobietą (liczba dzieci nie ma znaczenia).

 • Facebook

  Krótka historia drzewa Od lat noszę się z zamiarem wycięcia czereśni rosnącej w moim ogrodzie, nic pod nią nie rośnie, owoce co roku zjadają ptaki albo robaki, dużo pod nią liści i owadów, które ściąga słodycz owocowego drzewa, zaciemnione wiele metrów, przez co nie chcą rosnąć kwiaty i inne rośliny wokół Jednak jak zakwitnie, wszytkie żale znikają, a ja przez kolejne miesiące nie umiem jej wyrzucić z ogródka A Ty co być zrobiła? ... See MoreSee Less
 • Instagram

 • Kategorie

 • Ostatnie wpisy